Závislosť na internetových videách sa vyskytuje i u malých detí. Ako ju obmedziť?

tablet

V dnešnom pretechnizovanom svete nie je výnimkou, keď už i batoľatá zvierajú mobilní telefón a ovládajú tablet či televízor lepšie než hociktorý dospelý. A aj keď si to ich rodičia často nechcú pripustiť, môže i u malých detí vzniknúť závislosť. Ako z toho von?

Tie najmenšie deti veľmi často prepadajú najrôznejším videám na kanáloch typu YouTube. Začína to tým, že im mama alebo otec v snahe na chvíľu ich zabaviť pustí krátku rozprávku a končia tým, že i troj –  štvorročné dieťa trávi s mobilom či tabletom hodiny času. Áno, kľudne môžeme povedať, že je na videách závislé. Čo teraz?

Koniec internetu

Je to logické – keď nepôjde internet, nepôjdu ani videá. A tak vypnete na svojom mobile či tablete dáta, prípadne ich zapnutie zabezpečte tak, aby ich nemohlo dieťa aktivovať.

Displej v nedohľadne

I bez internetu však bude mať vaše dieťa stále na očiach váš mobil, tablet alebo počítač. A tak ich pekne schovajte. Môžete si vypomôcť i malým klamstvom – napríklad, že telefón je rozbitý alebo že ste ho zabudli v práci.

 

Lepšia alternatíva

Ako ale dieťa zabaviť? Ponúknite mu alternatívu! Čo treba vyskúšať sú staré dobré pastelky alebo čítanie? Môžete si ním ísť von na ihrisko, hrať sa s plyšákmi, či stavebnicou, skrátka jeho pozornosť odveďte tak, aby si ani nespomenulo, že nejaký mobilný telefón s videami existuje.

 

Živé videá

Mimochodom, v rámci zabávania dieťaťa môžete prizvať videa do hry. Teda aspoň v prenesenom slova zmysle. Pokiaľ vaše dieťa napríklad miluje najaké krátke animované príbehy, od ktorých sa nemôže odtrhnúť a púšťa si ich dookola, skúste sa na chvíľu premeniť i s ním v postavičky z rozprávky. Skrátka prehrávajte niektoré scénky naživo, vymýšľajte vlastný „scenár“. Deti sú nesmierne kreatívne, tak to využite! Ostatne i vy si užijete veľa zábavy!

 

Malý kameraman

Oveľa lepšie než nekonečné sledovanie videa bude pre vaše dieťa, ak sa premení na kameramana a režiséra a bude spoločne s vami nakrúcať krátke scénky, ktoré samo vymyslí. Potom si ono video môžete spolu pustiť. Uvidíte, že YouTube apod. budú skoro zabudnuté. A u vášho dieťaťa opäť príde k slovu kreativita.

Je dobré pamäť na to, že väčšina domácich videí by mala domácimi i zostať a nemala by sa dostávať na internet. Už i malým deťom je dobré vysvetliť zásady bezpečnosti „života na sieti“!

 

Autor článku : Petra Blažková